Úvod > Novinky>Výsadba nového lesa - akce Innogy Česká republika a.s.

Výsadba nového lesa - akce Innogy Česká republika a.s.

12.4.2024

 

25 tisíc stromků pro náchodské lesy

 

Půlmilionový dar innogy pomůže obnovit 5 hektarů lesa

 

Dvě desítky zaměstnanců teplárny v Náchodě se zapojily do obnovy místních lesů a vysázely několik stovek malých stromků z celkových 25 tisíc sazenic, které innogy darovala Lesům města Náchoda na osazení pěti hektarů plochy lesních pozemků v okolí města.

 

Hlavními pracovními nástroji teplárníků z innogy se na jedno dopoledne stalo lesnické nářadí na zalesňování. To znamená lesnický sazák na menší sazeničky, a na větší stromky motykosekery. Do řádků vyznačených nataženým provázkem byly ještě nezbytnou výbavou dřevěné měrky na správné rozestupy mezi stromky.

 

Lesníci vybrali pro zaměstnance teplárny stráň s nádherným výhledem na celé město. Pod jejich odborným dohledem zaměstnanci innogy Energo a innogy Energetika Plhov – Náchod zalesňovali holinu po kůrovcové kalamitě na ploše necelého půl hektaru. V náročném terénu prudkého svahu sázeli buky, smrky a douglasky tisolisté.

 

„Je to severní expozice, to znamená, že se tady bude dařit i smrkům. Jinak dřevinnou skladbu přizpůsobujeme tomu současnému oteplování a novým přírodním podmínkám, které se v rámci změny klimatu projevují. Například dáváme do porostů více melioračních a zpevňujících dřevin,“ vysvětlil Luboš Veverka, jednatel městské společnosti Lesy města Náchoda.

 

Díky innogy mohl městský lesní podnik nakoupit přes deset tisíc sazenic smrků, téměř osm tisíc buků a 3 600 borovic. Sadbu doplňují po 1 200 kusech jedle bělokorá, dub zimní, douglaska tisolistá a pět set sazenic modřínů.

 

„Jako dobrý soused s městem Náchod dlouhodobě spolupracujeme v oblasti životního prostředí. V posledních letech jsme udělali spoustu práce na zlepšení kvality ovzduší ve městě a okolí, nyní pomáháme s obnovou druhově pestrého lesa. Dar ve výši půl milionu korun je příspěvkem innogy k náhradě stromů, které musí ustoupit chystanému obchvatu města a ke zmírnění dopadů kůrovcové kalamity,“ řekl jednatel innogy Energo Jiří Šimek.

 

Ukončení výroby tepla z uhlí a přechod tepelného hospodářství s využitím zemního plynu bylo zásadním krokem, který se velmi pozitivně projevil na zlepšení kvality ovzduší v Náchodě a jeho okolí. Město se díky tomu zbavilo vysoké emisní zátěže, hluku a prašnosti. Připomeňme, že v minulosti se v náchodské teplárně ročně spálilo okolo devíti stovek vagonů uhlí, což odpovídá emisím ve výši dvou tun prachových částic. Celkem od roku 2017 investice innogy do přechodu ze spalování uhlí k ekologické výrobě tepla spojená s optimalizací rozvodů a energetického hospodářství přesáhla 360 milionů korun.

 

V loňském roce byla ve spolupráci s městem dokončena další fáze modernizace teplárny za 115 milionů korun. Pro zvýšení bezpečnosti dodávek tepla teplárna instalovala nový plynový kotel K10. Jeho kombinovaný hořák totiž umožňuje spalovat jak zemní plyn, tak lehké topné oleje. Další významnou investicí je nový elektrodový kotel. Společnost innogy Energo do jeho výstavby investovala 70 milionů korun a nový zdroj využívá k balancování elektrické sítě (odborně poskytování služeb výkonové rovnováhy) pro ČEPS.

 

Teplárna Náchod dodává teplo pro téměř pět tisíc domácností, většině náchodského průmyslu, školám, úřadům a zdravotnickým zařízením. Od roku 2020 zcela přešla ze spalování uhlí na zemní plyn. Ve společném podniku innogy Energetika Plhov-Náchod má innogy Energo vlastnický podíl 93 % a 7 % je ve vlastnictví města Náchod.

 

                                                                                                                   

                                                                                    Děkujeme společnosti Innogy Česká republika a.s. !!!

Fotografie

fotografie
fotografie
fotografie
fotografie
fotografie
fotografie
fotografie
fotografie
fotografie
fotografie
fotografie
fotografie
fotografie
fotografie
fotografie
fotografie
fotografie
fotografie
fotografie

Soubory ke stažení

Zpět